+48 62 766-00-18
tontor@tontor.com
62-800 Kalisz
Szczypiornicka 116-120
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Historia

Strona główna > Firma > Historia
 • 1938 r.

  Początki firmy związane są z powstaniem warsztatu introligatorskiego Bernarda Tontor. Zakład prowadził działalność usługową dla mieszkańców Kalisza, a główny jego zakres to oprawa i złocenie książek oraz oprawa obrazów.

 • 1984 r.

  Zakup nieruchomości przy ul. Warszawskiej, rozbudowa zakładu.

 • 1985 r.

  Rozpoczęcie działalności pod nazwą Zakład Produkcyjno - Usługowy TONTOR oraz produkcji szkła zespolonego.

 • 1992 r.

  Zakończenie działalności introligatorskiej i rozpoczęcie produkcji stolarki okiennej i drzwiowej z PVC na profilu niemieckiej firmy Rehau i okuciach Aubi.

 • 1996 r.

  Rozbudowa zakładu i zakup linii do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej z aluminium.

  Sprzedaż pierwszych okien i drzwi do Niemiec.

 • 1997 r.

  Zakup działki przy ulicy Szczypiornickiej i rozbudowa zakładu.

  Uzyskanie Certyfikatu Jakości Hit 97.

  Sprzedaż i montaż pierwszych witryn aluminiowych i drzwi otwieranych automatycznie do Niemiec.

  Wyprodukowanie i montaż pierwszej rolety nakładanej na okno łukowe.

  Produkcja i montaż pierwszej fasady aluminiowej.

 • 2000 r.

  Uzyskanie międzynarodowego Certyfikatu Jakości ISO 9001 potwierdzającego wdrożenie systemu zarządzania jakością.

  Firma bierze udział w piątej edycji rankingu stu najlepszych Złote Firmy Wielkopolski i zajmuje wysokie 9 miejsce.

 • 2001 r.

  Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej na mocy ustawy z dnia 31 stycznia 1985r. o znakach towarowych zarejestrował znak towarowy TONTOR oraz wydał ŚWIADECTWO OCHRONNE Nr 125035 i Nr 125036.

  Prawo z rejestracji znaku towarowego trwa do dnia dzisiejszego i jest rozszerzone na kraje Europy.

 • 2004 r.

  Wyprodukowanie pierwszych okien w ramie renowacyjnej do Francji i Szwajcarii.

  Początek bardzo owocnej współpracy z architektami ze Szwajcarii gdzie po latach uzyskaliśmy status solidnej firmy.

 • 2005 r.

  Zakup linii zgrzewająco - czyszczącej (zgrzewka czterogłowicowa) niemieckiej firmy URBAN.

  Wyprodukowanie pierwszych okien w systemie Ideal 6000 Passiv - Haus.

  Rejestracja firmy TONTOR w Czechach i dynamiczna sprzedaż na tym rynku.

 • 2007 r.

  Firma uzyskała europejską deklarację zgodności CE, informującą, iż wszystkie wyroby zapewniają podstawowy poziom bezpieczeństwa.

  Pierwsze okna otwierane na zewnątrz w systemie Ideal 70 jadą na montaż do Anglii i Irlandii.

 • 2008 r.

  Udział w targach BUDMA 2008 w Poznaniu. Rozbudowa i modernizacja zakładu.

  Wyprodukowanie pierwszych drzwi tarasowych unoszono - przesuwnych HST.

 • 2009 r.

  Udział w targach BUDMA 2009 w Poznaniu. Wyprodukowanie pierwszych okien w systemie Aluplast energeto®.

  Wprowadzenie do produkcji najnowszego okucia firmy Winkhaus ActivPilot.

 • 2010 r.

  Produkcja i załadunek pierwszych z siedmiu kontenerów okien i rolet do Algierii.

  Firma dołączyła do elitarnego grona Gazel Biznesu - najbardziej dynamicznych polskich przedsiębiorstw.

  Półmilionowe okno TONTOR schodzi z linii produkcyjnej.

  Udział w targach BUDMA 2010 w Poznaniu. Jesteśmy partnerem w projekcie BudShow "Dom zrównoważony" gdzie w wybudowanym domu modelowym zaprezentowano najnowsze technologie i rozwiązania konstrukcyjne okien, drzwi i rolet spełniające wymogi zrównoważonego budownictwa.

 • 2011 r.

  Marka TONTOR rozpoznawalna w Szwajcarii - nad Jeziorem Genewskim na jednym obiekcie zostało zamontowanych 60 sztuk drzwi tarasowych HST oraz 240 innych konstrukcji z aluminium w systemie Reynaers na łączną wartość kontraktu 1 miliona euro.

  Wielki jubileusz - 25 - lecie firmy i 20 - lecie okien marki TONTOR.

  Zaprojektowanie i budowa urządzenia do frezowania i podcinania słupków, dzięki czemu w każdych drzwiach wejściowych z częścią stałą skrzydło drzwiowe jest zlicowane z ramą części stałej.

  Dostawa i montaż okien PCV, drzwi z aluminium za kołem podbiegunowym północnym.

 • 2012 r.

  Udział w targach Batimatec w Algierze (Algieria), gdzie firma TONTOR przedstawiła swoje najnowsze rozwiązania okien przesuwnych w PVC i aluminium.

  W listopadzie firma TONTOR została w sposób specjalny wyróżniona przez Europejską Inicjatywę EuroTOPTEN reprezentowaną w Polsce przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii we współpracy z Dolnośląską Agencją Energii i Środowiska, Główną Nagrodą - GRAND PRIX w dziedzinie Efektywnej Energetycznie Stolarki Okiennej 2012 za model okna TOPTON E +. To ogromne wyróżnienie, będące potwierdzeniem słuszności wysiłków wkładanych przez firmę TONTOR w nieustanne poszukiwanie najlepszych i najkorzystniejszych rozwiązań dla naszych klientów. W ramach konkursu przyznane zostało specjalne oznakowanie, rozpoznawalne we wszystkich krajach UE, będące logo EURO – TOPTEN, a informujące o tym, że produkt nim oznaczony to wysoka półka, gwarantujący satysfakcję i spokój na długie lata. Więcej...

 • 2013 r.

  Firma TONTOR intensywnie przygotowuje się do udziału w bardzo ważnych dla firmy targach BATIMAT 2013, które odbędą się w listopadzie tego roku we Francji.
  Utworzono zespół, który nadzoruje aranżację stoiska, zarówno od strony konstrukcyjnej, jak i estetyczno-wystawienniczej. Szykowane są modele pokazowe okien, a także kilka perełek firmowych. Jako kolejny krok do rozwoju i wzmacniania swej pozycji na rynku firma Tontor postawiła nową halę, która ma za zadanie wydatnie usprawnić proces pakowania i wysyłki zamówień.

  Na przełomie lutego i marca 2013 roku pracownicy firmy TONTOR wzięli udział w cyklu szkoleń mających na celu ugruntowanie i rozszerzenie posiadanej wiedzy w zakresie budowy i funkcjonowania elementów składowych okien, jakie w fabryce powstają. Dzięki uprzejmości partnerów firmy, tj. AluplastGlassolutions oraz Winkhaus, kadra zapoznała się z nowinkami technicznymi, procedurami produkcyjnymi i po raz kolejny zintegrowała się jako zespół. Mając możliwość porozmawiania z fachowcami z danego segmentu produkcyjnego, pracownicy firmy TONTOR mogli bezpośrednio weryfikować swoją wiedzę i zadawać pytania, aby jeszcze lepiej pomagać i obsługiwać swoich klientów. Rozmawiano o szczegółach technicznych konstrukcji, o problemach technicznych z jakimi na co dzień borykają się handlowcy i serwisanci. Nowi pracownicy mogli poznać od kuchni tajniki produkcji i powstawania elementów składowych stolarki.

  Firma TONTOR ponownie została doceniona w kolejnej, 6 edycji programu "VIP - Najlepsze Okna i Drzwi". Startując w programu przedstawiliśmy nasz nowy, nagradzany już produkt - okno Tontor model TOPTON E+. W oknie tym postawiliśmy na maksymalną efektywność energetyczną wykorzystując do jego budowy kluczowe, wysokiej jakości komponenty takie jak profil Ideal 8000, oszklenie trzyszybowe zespolone wypełnione argonem wraz z ciepłą ramką Swisspacer oraz okucie Winkhaus z klamką Secustic. Otrzymaliśmy w ten sposób optymalny produkt gotowy do montowania w domach i mieszkaniach energooszczędnych jak i pasywnych.

  Cieszymy się, że doceniono nasze starania w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań dla klientów świadomych dzisiejszych decyzji, które będą kluczowe dla przyszłości.

  Wiedząc, że współczesne trendy w produkcji stolarki okiennej mogą być postrzegane jeszcze jako moda, a staną się wymogiem i standardem w niedalekiej przyszłości, wprowadziliśmy nasz topowy produkt do oferty standardowej i jest on stałym elementem w rozmowach z każdym, bez wyjątku, klientem. Więcej...

  Udział w targach Batimatec w Algierze (Algieria) oraz zaprezentowanie nowego stylu okien i drzwi o ręcznie wykonanej strukturze drewna, gdzie zastosowany został innowacyjny profil PVC z piękną, ręczną linią zdobienia.

  W dniach od 4 do 8 listopada 2013 r. odbyły się jedne z najważniejszych w branży budowlanej targi BATIMAT 2013 w Paryżu, na których firma TONTOR miała okazję zaprezentować się ze swoją bogatą ofertą. Więcej...

  Właściciel Zakładu Produkcyjno - Usługowego Tomasz Tontor został laureatem konkursu "Przedsiębiorcy Roku 2013" w kategorii przedsiębiorstwa średniego organizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą. Więcej...

 • 2014 r.

  W dniach 5-6.04.2014 firma TONTOR zaprezentowała swoje produkty na Targach Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz "Budujemy Nowocześnie". Nasza ekspozycja przedstawiała bogatą i atrakcyjną ofertę, pozwalającą na bezpośrednie zapoznanie się z produktami firmy TONTOR. Każdy klient mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, niezależnie czy woli akcent stylowy czy też bardziej nowoczesny. Więcej...

  W maju firma wzięła udział w targach w Algierii, gdzie zaprezentowane zostały na rynku algierskim okna z podwójną szybą.

  W ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 firma TONTOR wzięła udział w Misji Gospodarczej do Republiki Południowej Afryki. Więcej...

  W listopadzie w Paryżu, podczas Międzynarodowych Targów Okien i Drzwi oraz systemów ochrony przeciwsłonecznej EQUIP’BAIE, Firma TONTOR zaprezentowała innowacyjny system okienny i drzwiowy. Nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem względem ze względu na oryginalny design oraz atrakcyjne systemy okienne. Więcej...

 • 2015 r.

  Z okazji 25 - lecia polskiej transformacji, właściciel ZPU TONTOR, Pan Tomasz Tontor został uhonorowany przez Wicepremiera, Ministra Gospodarki - Pana Janusza Piechocińskiego, podziękowaniem w uznaniu za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości w środowisku lokalnym, zaangażowanie oraz wkład w rozwój gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej.

  W październiku udział w targach BATI’WEST w Oranie, gdzie firma TONTOR zaprezentowała swoje produkty okienne i drzwiowe oraz innowacyjne rozwiązania techniczne na kraje Maghrebu. Była to wyjątkowa okazja do zaprezentowania przedsiębiorstwa w tym regionie oraz do nawiązania nowych kontaktów handlowych.

 • 2016 r.

  Podczas prestiżowych targów Fensterbau Frontale w dniach 16-19.03.2016 roku w Norymberdze firma TONTOR zaprezentowała innowacyjny system energeto 5000 view, z całkowicie schowanym skrzydłem za ramą. Produkt powstał na bazie sprawdzonej ramy energeto z przekładkami powerdur inside. Są to okna o bardzo niskich parametrach przenikalności cieplnej zbudowane na bazie kilku, wąskich pozbawionych wzmocnień stalowych profili z wklejanymi pakietami szybowymi. Cechą charakterystyczną systemu jest ograniczenie widoczności elementów konstrukcyjnych i uzyskanie wrażenia konstrukcji stałoszklonej. Ponadto firma przedstawiła drzwi wykonane z aluminium, z nakładką obustronną i aplikacjami kamiennymi oraz zasuwnicą automatyczną. Nowatorska oferta produktowa, przyszłościowe rozwiązania zaprezentowane na targach wzbudziły zainteresowanie wśród odwiedzających nas klientów. Więcej...